Településfejlesztés Nárai községben
Projekt azonosító száma: TOP_PLUSZ-1.2.1-21-VS1-2022-00007
Kedvezményezett neve: Nárai Község Önkormányzata
A Projekt címe: Településfejlesztés Nárai községben
Projekt tervezett teljes költsége 300 000 000 Ft, azaz háromszázmillió forint
A Projekt tervezett elszámolható bruttó összköltsége 300 000 000 Ft, azaz háromszázmillió forint.
A Támogatás intenzitása: 100%
A Projekt fizikai befejezésének tervezett napja: 2024.12.31.
Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretén belül TOP_PLUSZ-1.2.1-21-VS1 Élhető települések tárgyú felhívást tettek közzé, amelyre TOP_PLUSZ-1.2.1-21-VS1-2022-00007 azonosító számon regisztrált, 2022.01.13. napon befogadott támogatási kérelmet nyújtott be Önkormányzatunk, amelyet a Támogató 2022.03.24. napon kelt támogatási döntés szerint támogatásban részesített. A Támogatói Okirat Iktatószám: IKT-2022-617-I1- 00000013/0000008
A projekt részletes szakmai tartalom leírása:
A projekt fő célja élhető település kialakítása Nárai községben.
A projekt a felhívás céljaihoz illeszkedik, a következő 5 alcél valósul meg:
• „A” főtevékenység: Települési kék infrastruktúra fejlesztése (vízgazdálkodási beavatkozások) csapadékvíz csatorna építése/felújítása
• „B” főtevékenység: Belterületi zöld infrastruktúra fejlesztése: több mint 3001 m2 zöldfelület fejlesztése, játszótéri és fitnesz elemek kihelyezése.
• „C” főtevékenység: Közösségi, kulturális, sportolási infrastruktúra, IKT és okos települési fejlesztések: önkormányzat tulajdonában levő terek, közterületek megújítása.
• „D” főtevékenység: Fenntartható közlekedésfejlesztés
• „E” főtevékenység: Lakossági zöld hulladék összegyűjtésének és feldolgozásának megoldása.
A projekt célcsoportja a település teljes lakossága.
A projekt egyik legfontosabb célja Náraiban a belterületi csapadékvíz rendszer rendezése, ezáltal a belterület védelme, a vizek káros hatásaitól. A jövőkép alapján Náraiban a települési értékek és a természeti adottságok tudatos hasznosításával, a helyi közösségen alapuló értékteremtő fejlődés valósul meg, amelynek eredményeként vonzó, települési szolgáltatásokban funkcionális zöldfelületekben, turisztikai vonzerőkben bővebb, mégis hagyományos vidéki, családias hangulatú települési környezet jön létre.
Átfogó célok:
- Élhető település, Gazdasági fejlődés,
- Természeti és épített környezet fejlesztése.
A projekt részcéljai, tevékenységei:
Nárai községben a Petőfi utcában és a Kossuth utca egyes szakaszain a csapadékvíz elvezetés megoldása, ezzel a környezeti és gazdasági károk csökkentése, megelőzése, önkormányzati, gazdasági és magáningatlanok védelme a csapadékvíztől és belvíztől. A Petőfi utca egyes szakaszain a csapadékvíz elvezetés már a „TOP-2.1.3-16-VS1-2021-00012” számú projektből elkezdődött, ennek folytatása illetve minőségi továbbfejlesztése szükséges lenne a korábbi projekt eredményeinek fenntartásával. A projekt keretén belül szemléletformálás is tervezett.
3500 m2 zöldfelület felújítása tervezett, melynek során a növényfelület, élőhelyek és biodiverzitás növelése, valamint a biológiai aktivitás értékének növelése, a zöldfelület növényállományának növelése, rekonstrukciója, valósul meg.
A C) Közösségi, kulturális, sportolási infrastruktúra, IKT fejlesztések: 100% önkormányzati tulajdonú terek, közterületek fejlesztése keretén belül Önkormányzatunk a településen a közösségi közlekedést szolgáló buszmegálló megújítását tervezi, ezen felül közterületek kerülnek fejlesztésre új utcabútorok telepítésével.
Aktív rekreációs zöldterületek fejlesztése tervezett melynek során új elemeket kap a játszótér és a szabadtéri tornapálya bővítése valósul meg lakossági igényekre alapozva.
D) főtevékenység kertében közlekedésbiztonsági fejlesztésként: Önkormányzatunk a településen a közösségi közlekedést szolgáló buszmegálló megújítását tervezi (2.1.1 D) főtevékenység III. Közúti közösségi közlekedés fejlesztése: a) Forgalmi épületek, forgalmi pálya fejlesztése: önállóan támogatható tevékenység a3) pontja)
A projekt a felhívás 2.1.1 E) főtevékenység 2.1.2.2 (Választható, önállóan nem támogatható tev.) V. c) pontja alapján a lakossági és településgazdálkodási igényekre reagálva a projekt keretén belül a zöldhulladék gyűjtésének és komposztálásának megoldását tervezi, mellyel hosszú távon fenntartható lenne a zöldterületek felújított állapota.